Nové
energetické štítky

Energetický štítek označuje energetickou náročnost, např. spotřebu elektrické energie, vody či hlučnost spotřebiče. Dosud používané třídy A+, A++ a A+++ se však s vývojem technologií staly kvůli ošemetnému znaménku plus zastaralými a nevyhovujícími.

Nové energetické štítky: Co se mění?

Nové energetické štítky, schválené Evropskou komisí, budou sice platné až od března 2021, je ale možné, že jste se s nimi u některých produktů setkali už nyní. Proč dochází ke změně a kterých spotřebičů se týká? Vše důležité se brzy dozvíte.

Nové energetické štítky

Rozlučte se se znaménkem +

Energetický štítek označuje energetickou náročnost, např. spotřebu elektrické energie, vody či hlučnost spotřebiče. Dosud používané třídy A+, A++ a A+++ se však s vývojem technologií staly kvůli ošemetnému znaménku plus zastaralými a nevyhovujícími. A protože další + by při rozhodování o koupi nové ledničky, pračky či televize vneslo jen zmatek, budou se postupně elektrospotřebiče a televize přeštítkovávat na třídu A–G. Nejméně úsporné výrobky budou tedy zařazeny do třídy G.

Nové energetické štítky budou platné od 1. března 2021:

Změna se zatím týká pouze 5 kategorií + svítidel, u kterých změna nastane 1. 9. 2021:

  • myčky nádobí
  • pračky a pračky se sušičkou
  • chladničky, mrazničky a vinotéky
  • svítidla (od 1. 9. 2021)
  • elektronické displeje (včetně displejů televizorů a monitorů a digitálních informačních displejů)
  • chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí, tzn. komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech
     
Nové energetické štítky

Nelekejte se, pokud jste v krabici se zakoupenou televizí, pračkou nebo třeba lednicí našli jeden štítek s označením třídy A+++, zatímco ten druhý uvádí třídu D. V žádném případě nedochází ke změně v energetické účinnosti výrobků! Vlivem nových směrnic se zmiňované kategorie elektra z energetické třídy A a B vyprázdní a je běžné, že produkt může takto „spadnout“ i o několik tříd. Cílem přeštítkování totiž mimo jiné je, aby na několik let dopředu vznikl prostor pro ještě úspornější produkty.

Podoba nových energetických štítků

Myčky nádobí

Nové energetické štítky

(více informací o změně štítků myček nádobí najdete zde)

Pračky

Nové energetické štítky

(více informací o změně štítků praček najdete zde)

Pračky se sušičkou

Nové energetické štítky

(více informací o změně štítků praček se sušičkou najdete zde)

Chladničky

Nové energetické štítky

(více informací o změně štítků chladniček najdete zde)

Vinotéky

Nové energetické štítky

(více informací o změně štítků vinoték najdete zde)

Svítidla

Nové energetické štítky

(více informací o změně štítků svítidel najdete zde)

Elektronické displeje (včetně displejů televizorů, monitorů a digitálních informačních displejů)

Nové energetické štítky

(televizí a elektronických displejů najdete zde)

Chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí, tzn. komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech

Jaké výhody přinese nové značení?

Lepší orientace

aktualizací energetických štítků v roce 2010 se většina nových spotřebičů zařadila do třídy A+, A++, nebo A+++. Ostatní třídy, někdy dokonce i samotná třída A, se najednou ocitly bez produktů. Docházelo k situacím, kdy si kupující vyhlédl A+ pračku v domnění, že se jedná o nejúspornější třídu. Rozdíly mezi pračku A+ a pračkou A++ jsou přitom značné a mezi sousedními třídami vzniká rozdíl ve spotřebě cca 20 %. To je např. na nonstop provozu chladničky už pořádně znát.

Nové označení třídami A–G bez dalších znamének či dokonce bližších specifikací, jako je např. procentuální úspora energie oproti dané třídě (A+++ (–40 %)) tedy spotřebitelům umožní snadné rozpoznání toho nejúspornějšího modelu.

Nové energetické štítky

Prostor pro inovaci

Jelikož se technologie vyvíjí rychlým tempem, za pár let by bylo nutné k A+++ přidat další plusové znaménko, což by orientaci při nákupu elektra rozhodně neusnadnilo. Jakmile se však změny projeví, mnoho výrobků bude zařazeno do nižší třídy, např. C, D. To způsobí, že budou výrobci motivováni k inovacím prospěšným pro konečného zákazníka i životní prostředí.

Více informací o každém výrobku díky QR kódu

Na nových energetických štítcích najdete v závislosti na výrobku uvedenou nejen spotřebu elektřiny, ale také např. spotřebu vody na každý mycí, nebo prací cyklus, skladovací kapacitu, vydávaný hluk a další.

Nově bude součástí štítku také tzv. QR kód.

Stačí jej naskenovat běžným smartphonem či tabletem a ocitnete se v online databázi EPREL, která vám umožní přesnější srovnání jednotlivých výrobků. Databáze však bude sloužit také k lepší kontrole dodržování předpisů.

Než nastoupí nové štítky…

Koupili jste si nový spotřebič či televizi a v balení našli dva energetické štítky? Nejedná se o chybu. Do 28. 2. 2021 jsou výrobci povinni k výrobku přikládat původní i nový štítek. Ten nový však poznáte snadno podle QR kódu v pravém horním rohu.

Protože ale celý proces přeštítkování nějakou chvíli zabere a v prodejnách a na internetových stránkách musí být až do 28. 2. 2021 zobrazen pouze aktuálně platný štítek, může se stát, že se začátkem března v prodejnách / na internetu ještě setkáte se štítkem původním. Doba, kterou mají prodejci elektra stanovenou ke kompletní úpravě dle nových směrnic, trvá od 1. 3. do 18. 3. 2021. V praxi tedy platí, že od 19. 3. 2021 nastoupí nové energetické štítky u výše zmíněných kategorií v plné parádě.

Tento článek byl převzat a upraven z webové stránky https://www.datart.cz/novinky/radce-nove_energeticke_stitky.html. Jeho autorkou je Veronika Kožíková, které tímto moc děkujeme za přehledné zpracování nové legislativy.


Spolupracujeme s mnoha světovými značkami